Daily

 

October Daily Classes 2014

Monday:

07:00  Individual Physical Fitness/Fitness Center/Room 203

08:00  Billiards All Day /Room 102

08:00 Morning Social/Cafe

09:00  Fit ‘n Trim, Exercise Program/Room 201

09:00  Woodcarving w/ Trish/Room 204

09:30 Sandy Harmonica Band /206

09:30  Oil Painting Studio with David Oldham/Room 204

09:30  Computer Lab-FREE /Room 207

9:30 - 12:30  Trinkets & Treasures Thrift Shoppe/Room 205

10:00 Chess Group/ Alcove

10:15  Exercise with “Arthur”ritis/Room 201

11:00 Social Dancing Transition Intermed. 201

11:00  Learn to Play Pinochle/Room 206

11:15 - Noon  Lunch/Centre Café

12:30 Group Instruction Social Dancing for Beginners/Room 201

12:30  Pinochle Tournament/Room 206

01:00  Young At Heart Line Dance Team Practice/Room 108

01:00 Water Color Workshop / 204

02:00 Social Dancing Intermediate/201 - Bart

 

Tuesday:

07:00  Individual Physical Fitness Center/Room 203

08:00  Billiards/Room 102

08:00  Morning Social/Center Cafe

08:00  Hatha Yoga /Room 201

09:15  Table Tennis/Room 201

09:30  Shutterbug Camera Club/Room 101  

09:30  Oil Painting Studio/Room 204

09:30 - 12:30 Trinkets & Treasures

10:00  Astrology with Lynette - October 1 & 15th/room 107

10:00 Astronomy - October 8 & 22nd /107

10:30  Ceramics/Room 204

10:30  Bingo/Centre Café

11:15 - Noon Lunch/Centre Cafe

12:30  Irish (soft shoe)Dance Class

12:30  Sculptural Pottery Class with Don Marr/Room 204

01:00  Cards/Cafe

02:00  Tai Chi Chuan I /Room 201

02:00 Irish (hard shoe) Dance Class

 

Wednesday:

07:00  Individual Physical Fitness/Fitness Center/Room 203

08:00  Billiards/Room 102

08:00  Morning Social/Cafe

08:00 “Easy” House Band Perform/cafe

09:00  Fit ‘n Trim Exercise Program/Room 201

09:00 Glee Club/Room 206

9:30 - 12:30  Trinkets & Treasures Thrift Shoppe Room 205

10:00  Porcelain Doll Class/Room 204

10:15  Exercise with “Arthur”ritis/Room 201

10:30 Bingo/cafe

11:10  Zumba with Becky / 201

11:15 - Noon  Lunch/Centre Café

12:00  Beginning Line Dance/Room 201

12:30  Wednesday Social Bridge/Room 206

1:00  Intermediate Line Dance/Room 201

1:00 Square Dancing

1:30 Computer Lab - Free

1:30 Personal History Writing,107- Spence Greer

02:00  Young Heart Line Dance/Room 201

 

Thursday:

07:00  Individual Physical Fitness/Fitness Center/Room 203

08:00  Billiards/Room 102

08:00  Morning Social/Center Cafe

08:00  Hatha Yoga with Judy /Room 201

09:15  Table Tennis/Room 201

10:00  Stained Glass/Room 204

11:15 - Noon Lunch/Centre Café

01:00  Hawaiian Hula Lessons/206

12:30  Gentle Yoga

02:00  Beginning Tai Chi Chuan I /Room 201

 

Friday:

07:00  Individual Physical Fitness/Fitness Center/Room 203

08:00  Billiards/Room 102

08:00  Morning Social/Center Cafe

09:00  Fit ‘n Trim Exercise Program/Room 201

10:00 Scrabble Game/ alcove

10:00  Hand Built & Wheel Pottery with John Maurer/Room 204

10:15  Exercise with “Arthur”ritis/Room 201

11:00  Learn to Play Pinochle/Room 206

11:00  Raku Pottery w/Evan Larsen

11:00 Open Play Pinochle/Room 206

11:15 - Noon Lunch/Centre Café

12:30  Pinochle Tournament

01:30   Belly Dancing for Fun

[Home] [About Us] [Activities] [Events] [Daily] [General Information] [Meals] [Newsletter] [Volunteers] [Computer Center] [Arts&Crafts] [Event Photos] [Links]